Değerli dostlar,

2022 yılında enerji sektöründe başlayan küresel kriz nedeniyle birçok ülkede farklı tedbirler alındı. Ülkemizde de bununla ilgili enerji ve verim arttırıcı projeler geliştirilirken; bunların gerçekleştirilmesinin hızlandırılması için her türlü çalışma başlatıldı. Aras Elektrik olarak biz de müşterilerimizin bu durumdan asgari seviyede etkilenmesi için gerekli tüm tedbirleri alarak hizmetlerimizi o yönde gerçekleştirdik.

Sorumluluk bölgemizde önemsediğimiz parametrelerden biri olan müşteri memnuniyeti odaklı çalışmamızı her geçen yıl daha da ileri seviyelere taşıyarak sektöre değer katmaya devam ettik. Bu da bizi dağıtım şirketleri arasındaki memnuniyet araştırmasında zirveye ortak etti. TEDAŞ tarafından bağımsız bir araştırma şirketine yaptırılan, Türkiye’de ortalama endeksi 67 olan Elektrik Dağıtım Şirketleri 2022 yılı Çağrı Merkezi Memnuniyeti araştırmasında 78 memnuniyet puanı ile 2. olduk. Bir diğer önemli başarımız da “Elektrik Kesintisi Yaşıyor Musunuz?” sorusuna Türkiye’deki müşterilerin %62’si “evet kesinti yaşıyoruz” derken hizmet bölgemizde bu oran %53’e düştü. Bu da sorumluluk bölgemizdeki elektrik kesinti oranımızın Türkiye ortalamasının altında olduğunu göstermiş oldu.

Bütün bu başarıları elde etmemizdeki en büyük rol, hiç kuşkusuz sahip olduğumuz teknolojik ve dijital altyapımız. Gelişen dünyayla birlikte biz de sorumluluk bölgemize her türlü alt yapıyı sağlayıp faaliyetlerimizi o yönde ilerlettik. Planladığımız her yatırımı bölgenin yüz ölçümü, coğrafi yapısı, hat uzunluğu gibi parametrelere göre değerlendirerek hayata geçirdik. Yatırım ve altyapı çalışmalarına ağırlık vererek, kent merkezlerinin yanı sıra ilçe ve köyler dahil olmak üzere hizmet bölgesindeki illerin tamamındaki projelerle enerji ihtiyacının sorunsuz bir şekilde karşılanmasını sağladık. Çalışmalarımızı yoğun bir tempoda yürütürken, güçlü teknoloji, dijital altyapımız ile sürekli büyüme trendi içerisinde emin adımlarla ilerledik.

Faaliyetlerimizin merkezine koyduğumuz “insan” değeri ile fırsat eşitliğine sahip, insana/doğaya saygılı yaklaşımımızı, çalışma gücümüzle birleştirerek kaliteli hizmet verme misyonumuzu aldığımız ödüllerle taçlandırmak bizi ayrıca mutlu etti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından, sektördeki kadın istihdamının artırılması ve farkındalığın oluşturulması amacı ile başlatılan “Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar” projesi kapsamında düzenlenen törende Türkiye’nin ilk ve tek kadın il koordinatörü olan Ardahan İl Koordinatörümüz Meryem Akpınar “Profesyonel Ödülü” kategorisinde birinci olarak bizi gururlandırdı.

Yatırım bütçemizin önemli bir kısmını ayırdığımız kayıp - kaçak elektrik kullanımı ile ilgili çalışmalarımızda büyük bir aşama kaydederek kaçak kullanım oranını %20’nin altına indirmeyi başardık. Çalışmalarımızı daha da ilerleterek bu oranı sayıdan rakama çekmeyi hedefliyoruz.

Kurum ve kuruluşların en büyük problemlerinden biri olan yetişmiş insan gücü sorununun ortadan kaldırılması adına yapılan “Uygulamalı Mühendislik Eğitimi” ile Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde öğrenim gören mühendis adayları, eğitimlerinin son yarıyılında şirketimizde çalışma imkanına sahip oldu. Bu proje ile mezuniyet öncesi, öğrencilerimize, mesleki farkındalıklarını ve yeterliliklerini gösterme olanağı bulabilecekleri bir ortam ile mühendislerimizin ihtiyaçlarına cevap verebilecek gerekli alt yapı, bilgi ve donanıma sahip personelimizle öğrencilerimizin yetişmesi için her türlü desteği sağladık. Bu program ile öğrencilerimiz bölümlerinde almış oldukları teorik eğitimlerinin üzerine buradaki pratik uygulamaları da ekleyerek mühendis olarak sektörde çalışmaya hazır hale gelecekler. Öğrencilerimiz için tayin ettiğimiz “Usta Öğreticiler” onlarla birebir ilgilenerek 4 aylık sürede eğitimlerini en iyi şekilde tamamlamalarına yardımcı oldu.

Bizi her koşulda destekleyen müşterilerimize, büyük bir titizlik ve özveriyle çalışan tüm personelimize ve dostlarımıza teşekkür ediyorum.

Fikret AKBAŞ

Aras EDAŞ Genel Müdürü