Elektrik Arızalarına Kar Motorlu Çözüm

Bizden Haberler / 21.01.2019 10:15

Yoğun kar yağışı ve fırtına nedeniyle elektrik kesintisinin yaşandığı Ağrı'da, kar motoruyla araziye çıkan Aras EDAŞ ekipleri, dondurucu soğuklara aldırmadan arızaları gideriyor.

Yoğun kar yağışı ve fırtına nedeniyle elektrik kesintisinin yaşandığı Ağrı'da, kar motoruyla araziye çıkan Aras EDAŞ ekipleri, dondurucu soğuklara aldırmadan arızaları gideriyor.

Türkiye'de kış aylarının en sert geçtiği illerden olan ve yeni yılın ilk günlerinden bu yana aralıklarla yoğun kar yağışının etkili olduğu Ağrı'da, kar kalınlığının 1,5 metreye ulaşması, arazide çalışma yürüten ekiplerin büyük zorluklar yaşamasına neden oluyor.

Bu yıl kar yağışı nedeniyle sık sık sıkıntıların yaşandığı Eleşkirt ilçesinde de bazı köylerde elektrik arızaları meydana geldi.

Kapanan köy yollarının açılmasının ardından elektrik arızalarının oluştuğu bölgelere giden Aras EDAŞ ekipleri, köy içi veya yakınlarında bulunan arızalara, dondurucu soğuklarda kalınlığı 1,5 metreyi bulan karda güçlükle ulaşıyor.

Kar motoru dağlık alanda en büyük yardımcıları

Özellikle kırsalda araçların ulaşamadığı noktalarda yaşanan elektrik kesintilerinde, arızalı hatta ulaşmakta sıkıntı yaşayan Aras EDAŞ ekipleri, farklı yöntemler uyguluyor.

Dağlık ve yüksek rakımlı bölgelerdeki arızalara müdahale etmek isteyen ekipler, araçların ulaşamadığı yerlere kar motoruyla giderek arızalara müdahale ediyor.

Ekipler, son olarak Eleşkirt ilçesine 40 kilometre uzaklıktaki Yayladüzü beldesi ve çevre köylerinin fırtına ve tipi nedeniyle yaşadığı elektrik kesintileri için bölgeye kar motoruyla gitti.

Kar motoruyla uzun süre elektrik hatlarını takip ederek arazide gezen ekipler, arızayı tespit ettikten sonra onarımını yapıp enerji akışını tekrar sağladı.

"Arıza ekibi ile köylere elektrik akışını sağladık"

Eleşkirt ilçesi Aras EDAŞ çalışanlarından Şevket Avcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşlara daha hızlı ve kaliteli şekilde enerji sunmak için kar motoru kullandıklarını söyledi.

Yoğun kar yağışı nedeniyle Yayladüzü beldesi ve 5 köyde elektrik kesintisinin yaşandığını belirten Avcı, "Arıza ekibi ile köylere elektrik akışını sağladık. Aras EDAŞ'ın bize sunduğu kolaylıklar nedeniyle halkımıza elektrik verdik. Arazinin dağlık olması ve rüzgardan dolayı yolların çabuk kapanmasının ardından jet motorumuz arazide daha hızlı ve kolay ilerliyor." dedi.

Ekipten 2 kişinin jet motoru ile elektrik direklerinin olduğu noktalarda arızayı bulmak için gezintiye çıktığını dile getiren Avcı, "Arkadaşlarımız, daha kolay ve hızlı şekilde araçların ve hatta insanların giremediği, karın çok yoğun olduğu yerlere motorumuzla giderek elektrik arızasını giderdiler."

"Kar üstü aracımız daha hızlı ve kullanışlı"

Kar motorunu kullanan Yunus Demir ise kar yağışı ve fırtınanın ardından birçok köyde elektrik arızası yaşandığını kaydetti.

Hem personelin daha rahat şekilde çalışması hem de vatandaşlar için enerji akışının daha erken sağlanması amacıyla kar motorunun kendilerine büyük avantaj sağladığını kaydeden Demir, şu ifadeleri kullandı:

"Araçlarımız gidemediği için motorla gelip tamiratımızı giderdik. Kar üstü aracımız daha hızlı ve karda daha kullanışlı olduğu için vatandaşlarımız sıkıntı yaşamasın diye bu karda kışta kesintisiz olarak çalışıyoruz. Araçlarımızın gidemediği yerlere gittik. Araçlar kardan dolayı gidemiyor. Biz hat altında ilerleyerek arızayı tespit edip tamiratımızı yaptık."

"Eskiden günlerce yürüyorduk"

Elektrik direklerine çıkarak arızaları onaran Osman Yıldız, geçmiş yıllarda arazide elektrik arızalarını bulmanın yorucu olduğunu belirterek kar üstü aracın kendilerine kolaylık sağladığına dikkati çekti.

Bölgedeki elektrik hatlarını kontrol ettiklerini anlatan Yıldız, "Kar motoru ile geldik. Bütün hattı kontrol ederek en sonuna kadar gittik, olan arızaları da giderdik. Eskiden günlerce yürüyorduk. Saat sekizde çıkıp saat 16.00'ya kadar yürüyorduk. Şu anda 2-3 saatte her yere varabiliyoruz. Kar yağışı ve tipi çok yoğun olduğu için böyle yollara başvuruyoruz." dedi.

 

DİĞER HABERLER

Ağrı’da yanmayan sokak lambası kalmayacak Bizden Haberler / 08.07.2019 10:05 Aras EDAŞ, Ağrı merkezde şehirler arası yollar için refüj aydınlatmaları yaparken, şehir içi aydınlatmalarını da elden geçiriyor.Aras EDAŞ ekipleri enerji hatları ve direkleri yenileyip baştan aşağı aydınlatıyor. İl genelinde mesai kavramı gözetmeksi

ARAS Elektrikte ISG Çalıştayı Bizden Haberler / 24.06.2019 14:03 Aras EDAŞ İSG çalıştayı yaptı. İş Sağlığı ve Güvenliği konusundan ciddi atılımlar gerçekleştiren Aras EDAŞ, ELDER’le ortak İSG çalıştayı yaptı. Aras EDAŞ Genel Müdürlüğünde yapılan çalıştayın konukları ulusal düzeyde olup iş kazalarının kök ned

ARAS EDAŞ’TAN YÜKSEKTE ÇALIŞMA EĞİTİMİ Bizden Haberler / 21.06.2019 11:10 Aras EDAŞ Eğitim Birimi’nin yaptığı ‘’Yüksekte Çalışma ve Kurtarma Eğitimi’’ iki kademeli olarak teorik kısmı Aras EDAŞ eğitim salonunda, pratik kısmı Aras EDAŞ eğitim sahasında yapıldı.30 katılımcının yer aldığı eğitim,

Kanatlı Uygarlığa İzolasyonlu Koruma Bizden Haberler / 18.06.2019 14:37

ARAS EDAŞ’TA BAYRAM COŞKUSU Bizden Haberler / 13.06.2019 08:33 Ramazan Bayramı sonrası personeli ile bir araya gelen Aras Elektrik Genel Müdürü Fikret Akbaş, çalışanları ile tek tek tokalaştı, bayramlarını kutladı. Aras Ailesini tekrar birarada görmek bizim için mutluluk verici diyen Fikret Akbaş, bayramların bi