Elektrik Arızalarına Kar Motorlu Çözüm

Bizden Haberler / 21.01.2019 10:15

Yoğun kar yağışı ve fırtına nedeniyle elektrik kesintisinin yaşandığı Ağrı'da, kar motoruyla araziye çıkan Aras EDAŞ ekipleri, dondurucu soğuklara aldırmadan arızaları gideriyor.

Yoğun kar yağışı ve fırtına nedeniyle elektrik kesintisinin yaşandığı Ağrı'da, kar motoruyla araziye çıkan Aras EDAŞ ekipleri, dondurucu soğuklara aldırmadan arızaları gideriyor.

Türkiye'de kış aylarının en sert geçtiği illerden olan ve yeni yılın ilk günlerinden bu yana aralıklarla yoğun kar yağışının etkili olduğu Ağrı'da, kar kalınlığının 1,5 metreye ulaşması, arazide çalışma yürüten ekiplerin büyük zorluklar yaşamasına neden oluyor.

Bu yıl kar yağışı nedeniyle sık sık sıkıntıların yaşandığı Eleşkirt ilçesinde de bazı köylerde elektrik arızaları meydana geldi.

Kapanan köy yollarının açılmasının ardından elektrik arızalarının oluştuğu bölgelere giden Aras EDAŞ ekipleri, köy içi veya yakınlarında bulunan arızalara, dondurucu soğuklarda kalınlığı 1,5 metreyi bulan karda güçlükle ulaşıyor.

Kar motoru dağlık alanda en büyük yardımcıları

Özellikle kırsalda araçların ulaşamadığı noktalarda yaşanan elektrik kesintilerinde, arızalı hatta ulaşmakta sıkıntı yaşayan Aras EDAŞ ekipleri, farklı yöntemler uyguluyor.

Dağlık ve yüksek rakımlı bölgelerdeki arızalara müdahale etmek isteyen ekipler, araçların ulaşamadığı yerlere kar motoruyla giderek arızalara müdahale ediyor.

Ekipler, son olarak Eleşkirt ilçesine 40 kilometre uzaklıktaki Yayladüzü beldesi ve çevre köylerinin fırtına ve tipi nedeniyle yaşadığı elektrik kesintileri için bölgeye kar motoruyla gitti.

Kar motoruyla uzun süre elektrik hatlarını takip ederek arazide gezen ekipler, arızayı tespit ettikten sonra onarımını yapıp enerji akışını tekrar sağladı.

"Arıza ekibi ile köylere elektrik akışını sağladık"

Eleşkirt ilçesi Aras EDAŞ çalışanlarından Şevket Avcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşlara daha hızlı ve kaliteli şekilde enerji sunmak için kar motoru kullandıklarını söyledi.

Yoğun kar yağışı nedeniyle Yayladüzü beldesi ve 5 köyde elektrik kesintisinin yaşandığını belirten Avcı, "Arıza ekibi ile köylere elektrik akışını sağladık. Aras EDAŞ'ın bize sunduğu kolaylıklar nedeniyle halkımıza elektrik verdik. Arazinin dağlık olması ve rüzgardan dolayı yolların çabuk kapanmasının ardından jet motorumuz arazide daha hızlı ve kolay ilerliyor." dedi.

Ekipten 2 kişinin jet motoru ile elektrik direklerinin olduğu noktalarda arızayı bulmak için gezintiye çıktığını dile getiren Avcı, "Arkadaşlarımız, daha kolay ve hızlı şekilde araçların ve hatta insanların giremediği, karın çok yoğun olduğu yerlere motorumuzla giderek elektrik arızasını giderdiler."

"Kar üstü aracımız daha hızlı ve kullanışlı"

Kar motorunu kullanan Yunus Demir ise kar yağışı ve fırtınanın ardından birçok köyde elektrik arızası yaşandığını kaydetti.

Hem personelin daha rahat şekilde çalışması hem de vatandaşlar için enerji akışının daha erken sağlanması amacıyla kar motorunun kendilerine büyük avantaj sağladığını kaydeden Demir, şu ifadeleri kullandı:

"Araçlarımız gidemediği için motorla gelip tamiratımızı giderdik. Kar üstü aracımız daha hızlı ve karda daha kullanışlı olduğu için vatandaşlarımız sıkıntı yaşamasın diye bu karda kışta kesintisiz olarak çalışıyoruz. Araçlarımızın gidemediği yerlere gittik. Araçlar kardan dolayı gidemiyor. Biz hat altında ilerleyerek arızayı tespit edip tamiratımızı yaptık."

"Eskiden günlerce yürüyorduk"

Elektrik direklerine çıkarak arızaları onaran Osman Yıldız, geçmiş yıllarda arazide elektrik arızalarını bulmanın yorucu olduğunu belirterek kar üstü aracın kendilerine kolaylık sağladığına dikkati çekti.

Bölgedeki elektrik hatlarını kontrol ettiklerini anlatan Yıldız, "Kar motoru ile geldik. Bütün hattı kontrol ederek en sonuna kadar gittik, olan arızaları da giderdik. Eskiden günlerce yürüyorduk. Saat sekizde çıkıp saat 16.00'ya kadar yürüyorduk. Şu anda 2-3 saatte her yere varabiliyoruz. Kar yağışı ve tipi çok yoğun olduğu için böyle yollara başvuruyoruz." dedi.

 

DİĞER HABERLER

MERYEM AKPINAR ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ TOPLULUĞU’NU KABUL ETTİ Bizden Haberler / 07.03.2019 10:50 MERYEM AKPINAR ARDAHAN ÜNİVERSİTESİ TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ TOPLULUĞU’NU KABUL ETTİ Aras EDAŞ Ardahan İl Koordinatörü Meryem Akpınar, Ardahan Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Topluluğu üyelerini kabul etti.Ardahan Üniversitesi’nin öğrenci toplu

Aras Edaş ekipleri yaban hayvanları için doğaya yem bıraktı Bizden Haberler / 01.03.2019 13:51 Çetin kış koşullarının hüküm sürdüğü Ardahan’da Aras Edaş ekipleri, yem bulmakta zorlanan yabani hayvanlar için yemleme çalışması yaptı.Çetin kış koşullarının hüküm sürdüğü Ardahan'da Aras Edaş ekipleri, yem bulmakta zorlanan yabani hayvanlar i

KARS'TA ARAS EDAŞ EKİPLERİ ARIZA İÇİN KARLA KAPLI DAĞLARI AŞIYOR Bizden Haberler / 22.02.2019 08:39 Kars'ta etkili olan kış mevsiminde Aras EDAŞ ekipleri abone arıza bakım ve onarımları için zorlu arazi şartlarında görev yapıyor.Doğu Anadolu Bölgesi'nde ağır geçen kış mevsimi beraberinde zorlukları getiriyor. Etkisini hissettiren soğuk hava ve kar

Doğu’da elektrik arızalarında drone'lu çözüm Bizden Haberler / 18.02.2019 17:27 Ağır kış şartlarının hüküm sürdüğü Doğu Anadolu Bölgesinde, elektrik arızalarının tespiti ve giderilmesi drone ile yapılmaya başlandı.Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından da onaylanan proje Doğu’da hayatiyete geçirildi. Elektrik k

Genel Müdürümüz Sayın Fikret Akbaş'tan Şehir Arıza Ekibine Ziyaret Bizden Haberler / 12.02.2019 10:10 Genel Müdürümüz Sayın Fikret Akbaş Erzurum Şehir Arıza ekibini ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Aras EDAŞ'ın kış aylarında göstermiş olduğu performansında en büyük pay sahibi olan birim olarak öne çıkan Erzurum Şehir Arıza birimi Genel Müdürümüz